How to combine colors

Už ako deti sme sa naučili, že keď zmiešame žltú a modrú farbu, vznikne nám zelená. Ako však namiešať presne taký odtieň farby, s ktorým budeme úplne spokojní? Pomôcť nám môžu jednoduché pravidlá o tónovaní a používaní harmonických či doplnkových farieb.

 

  • How to combine colors
  • How to combine colors
  • How to combine colors

Koleso farieb

Vychádza z troch základných farieb – červenej, modrej a žltej. Tieto nemôžu vzniknúť zmiešaním zo žiadnych iných. Keď zmiešate rovnaké množstvo dvoch základných farieb, vzniknú sekundárne odtiene – oranžová, fialová a zelená. Sú to tieto kombinácie:

Červená + žltá = oranžová

Červená + modrá = fialová

Modrá + žltá = zelená

Ak zmiešate základné farby so sekundárnymi v pomere 2:1, dostanete terciárne farby. Napríklad, červeno-oranžová, modro-zelená, atď. Pre vytvorenie atmosféry v miestnosti je užitočné rozdelenie farieb na studené a teplé. Na kolese farieb sú v blízkosti žltej a červenej teplé farby, odtiene zelenej a modrej tvoria studené farby.

Neutrálne tóny

Zvláštnou skupinou sú čierna, biela a sivá, ktoré nepatria do kolesa farieb. Niekedy sa k nim radia aj hnedá a béžová. Všetky neutrálne farby sa k sebe hodia, môžu sa navzájom miešať. Žiadna z nich nedominuje nad ostatnými. Čierna a biela sa používajú na tónovanie, dodajú celkovému odtieňu svetlosť alebo ho stmavia.

Doplnkové a príbuzné farby

Na kolese farieb ľahko zistíte, ktoré odtiene sa dajú správne skombinovať. Pre dosiahnutie silného a kontrastného dojmu použite farby umiestnené oproti sebe – doplnkové farby. Modrá tvorí kontrast s oranžovou, červená so zelenou a žltá s fialovou. Ak však použijete farby susediace vedľa seba, získate príjemný, upokojujúci efekt. Tieto dvojice tvoria príbuzné farby. Napríklad, modrá sa zjednodušene dopĺňa s fialovou a zelenou. Doplnkovými farbami sa dá tvoriť akcent, zvýraznenie prvku. Použite jednu farbu vo väčšej časti priestoru a zdôraznite iba niekoľko prvkov v doplnkovej farbe, dosiahnete tak harmóniu.

Namiešame vám takmer každú farbu, ktorú si dokážete predstaviť! Napíšte nám:


* Data marked with an asterisk are required.

Under EU Regulation 2016/679, I voluntarily consent to the management, processing and storage of my personal data in order to ensure the mutual communication initiated by this contact form. The consent can be revoked at any time, otherwise it will expire after 3 years from its release and the data will be deleted. Contact for withdrawal of info@polytex.sk.

Top quality

Certified products, tradition since 1990

Reliable delivery

All products in stock, shipping across Europe