Psychology of colours

Je všeobecne známe, že niektoré farby dokážu zmeniť náladu či dokonca krvný tlak. Odkedy človek pochopil, že ohnivočervená znamená nebezpečenstvo a určité fialové bobule sú jedovaté, je farba spájaná s náladami a pocitmi. Pocity z pôsobenia farieb bývajú hlboko osobné, ale sú aj ovplyvnené kultúrou. Napríklad, biela farba predstavuje v západných krajinách čistotu a nevinnosť, vo východných je považovaná za symbol smútku.

 

  • Psychology of colours
  • Psychology of colours
  • Psychology of colours

Červená
Spája sa s nebezpečenstvom, vášňou, energiou, teplom, dobrodružstvom či optimizmom. Vhodná je pre jedálne, lebo podporuje spoločenské vyžitie a povzbudzuje chuť do jedla. Môže byť príliš výrazná a viesť až k bolestiam hlavy, preto ju stačí použiť na jednu stenu alebo na príslušenstvo interiéru.

Ružová
Býva spojená s láskou, preto je vhodná do spálne, no nie príliš výrazná, sladká. Ako protiklad možno použiť tmavú až čiernu.

Oranžová
Predstavuje stabilitu, istotu, teplo, podporuje trávenie. Najlepšie sa hodí do obývacej izby a jedálne, v spálni naopak pôsobí proti spánku. Môže opticky zmenšovať miestnosť, lebo ide o odvodenú farbu. Uistite sa, že izba bude mať dostatok svetla.

Zelená
Je úzko spojená s prírodou, energiou, bezpečnosťou, stabilitou. Pre jej upokojujúci účinok je vhodná pre spálne a obývacie izby. Priveľa zelenej však môže viesť k pasivite, čomu sa dá zabrániť použitím červených a oranžových doplnkov.

Modrá
Upokojuje, podporuje intelektuálne myslenie či rozjímanie, zabraňuje nočným morám, ale pôsobí aj autoritatívne a ochranne. Najlepšie je použiť ju do spálne, kúpeľne a pracovne. Radšej ju kombinujte s farbami s teplým nádychom, aby miestnosť nevyzerala príliš chladne.

Žltá
Je neoddeliteľná od slnka a energie, stimuluje intelekt. Hodí sa do kuchyne, jedálne alebo do severnej miestnosti. Nemala by byť v spálni, lebo podporuje citovú nestabilitu.

Fialová
Často predstavuje duchovno, no je aj ženská. Môže sa použiť v spálni, prípadne do kúpeľne a ako doplnok na odbúranie stresu. Aby nepôsobila fádne, pridajte k nej čiernu a striebornú.

Purpurová
Spája sa s kreativitou, radosťou, plodnosťou, ale aj mágiou, zlom, smrťou. Môže sa vyskytnúť v spálni, no opatrne, lebo je prisilná.

Hnedá
Pôsobí bezpečne, stabilne a je veľmi praktická. Najlepšia je do obývacej izby. Na oživenie a duševnú stimuláciu je vhodné ju doplniť zelenou alebo modrou.

Čierna
Predstavuje smrť, drámu, výstrednosť, depresiu. Nie je to farba ako taká, lebo pohlcuje svetlo. Používajte ju s mierou, radšej ako doplnok k iným farbám, najmä teplým.

Kontaktný formulár


* Data marked with an asterisk are required.

Under EU Regulation 2016/679, I voluntarily consent to the management, processing and storage of my personal data in order to ensure the mutual communication initiated by this contact form. The consent can be revoked at any time, otherwise it will expire after 3 years from its release and the data will be deleted. Contact for withdrawal of info@polytex.sk.

Top quality

Certified products, tradition since 1990

Reliable delivery

All products in stock, shipping across Europe